День захисту людей похилого віку або Всесвітній день поширення інформації про насильство над літніми людьми (World Elder Abuse Awareness Day)– саме так розгорнуто називається щорічна подія, що відзначається світовою спільнотою 15 червня, починаючи з 2011 року.
Хоча представники нашого суспільства, що досягнули похилого віку, дискримінуються за віковою ознакою, проте саме їм ми зобов’язані своїм існуванням, добробутом та безтурботним життям. Так, у них вже не ті ментальні та фізичні здібності, якими володіють люди у розквіті сил. Проте, на відміну від останніх, вони накопичили величезний життєвий та професійний досвід, без якого важко уявити собі успішний розвиток у будь-якій сфері людської діяльності. Коротка назва свята, покликаного привернути увагу на важливість літніх людей у нашому суспільстві, звучить наступним чином: «День захисту людей похилого віку».
ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ВІДЗНАЧАТИ ДЕНЬ ЗАХИСТУ ЛЮДЕЙ ПОХИЛОГО ВІКУ?
Всесвітній день поширення інформації про насильство над літніми людьми було впроваджено 19.12.2011 на пленарному засіданні Генасамблеї Організації Об’єднаних Націй. З цією метою було створено спеціальну Резолюцію, у якій зазначається, що до середини 21 століття кількість людей похилого віку на нашій планеті наблизиться до 20%. За розрахунками фахівців найвищими ці показники будуть у країнах, що розвиваються.
Мета впровадження цього свята – боротьба із дискримінацією та несправедливістю у відношенні до літніх людей, а також звернути увагу на той факт, що літні люди є не тільки потрібною, а надзвичайно важливою часткою нашого суспільства.
СТАТИСТИЧНІ ДАНІ
Всесвітня організація Охорони здоров’я пропонує спеціально розроблену класифікацію похилих людей. Так, представників суспільства у віці 60-74 роки називають літніми, 75-89 – старими, а люди, вік яких перескочив позначку 90 років вважаються довгожителями.
У суспільстві до категорії літніх відносять тих, що вийшли на пенсію. Проте це дуже загальна ознака, оскільки чоловіки виходять на пенсію пізніше, аніж жінки. До того ж межі пенсійного віку у різних країнах сильно відрізняються.
За останні роки в Україні частка громадян пенсійного віку значно зросла, те саме стосується більшості розвинених країн та країн, що розвивається. В нашій державі, наприклад, налічується понад 11 000 000 людей пенсійного віку.
Статистичні дані також свідчать про те, що кожна 6-та людина похилого віку зазнає поганого поводження з боку рідних, близьких, сусідів чи сторонніх людей. Сучасні обмеження: ізоляція, зменшення медичних послуг значно посилюють ці негативні ситуації.
ЗАХИСТ ПРАВ ЛЮДЕЙ ПОХИЛОГО ВІКУ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ COVID-19
Сьогодні немає жодної людини, якої б тим чи іншим чином не торкнулися незгоди, пов’язані з пандемією коронавірусу. Проте найбільше постраждала категорія літніх людей. По-перше, саме вони належать до найбільшої групи ризику. Найгіршою є ситуація для людей, вік яких вже перетнув відмітку у 80 років. Смертність серед представників цієї групи у 6 разів перевищує середні показники.
Як відомо, у зв’язку з коронавірусом, скоротилися обсяги лікування захворювань, не пов’язаних з коронавірусною інфекцією, а також відкладаються планові операції, що завдає найбільшого удару по найвразливіших верствах населення нашої планети.
Супутні труднощі, пов’язані з пандемією також здебільшого торкаються людей похилого віку. Окрім загрози стосовно їхнього життя та безпеки, вони зазнають соціальних принижень, позбавляються необхідної медичної допомоги, можливості вільного пересування, гідної роботи та субсидійних виплат.
Представники суспільства похилого віку є такими ж цінними для кожного з нас, а також для загального розвитку нашої планети, як і молоді люди. У зв’язку з цим, можновладці та активні представники громадськості мають розробити більш комфортні умови для проживання людей похилого віку. Тому, впроваджуючи ефективні заходи в боротьбі з коронавірусною хворобою слід брати до уваги здоров’я, потреби та гідність літніх, не порушуючи права людини.